Aromaterapia

Pamiętacie, jak jakiś czas temu pisałam o moim zachwycie olejkami eterycznymi, nebulizatorami i aromaterapią w ogóle?

Zachwyt ten trwa nadal, a nawet przerodził się już w pasję. Zaczęłam pogłębiać wiedzę w temacie ręcznego wyrobu mydeł w domu i aromatyzowania ich olejkami, wyrobu kosmetyków oraz ziołolecznictwa i aromaterapii. Zapoznałam się z mnóstwem artykułów poświęconych tym zagadnieniom i z biegiem czasu zaczęłam stosować olejki również w domu. Niezbędnymi urządzeniami do tego są oczywiście nebulizatory, które kupiłam 2 lata temu. W dalszym ciągu służą nam i idealnie wprowadzają odpowiednią atmosferę w domu. Nieodzownym elementem wyposażenia sypialni, czy to u dzieci, czy u nas, jest mały, przenośny nebulizator, w którym zazwyczaj gości olejek lawendowy. Pozwala on się zrelaksować i wyciszyć przed snem, a więcej na jego temat możecie poczytać chociażby tutaj, a na temat właściwości lawendy pod tym linkiem.

Oprócz lawendy w nocy przydaje się także podstawowy zestaw olejków udrożniających nos w przypadku, gdy któreś z nas złapie przeziębienie lub inną infekcję górnych dróg oddechowych. Mięta pieprzowa, eukaliptus i drzewo herbaciane, wraz z lawendą dają naprawdę skuteczną mieszankę i pomagają zasnąć bez męczącego uczucia zatkanego nosa.

Jeśli chcielibyście kupić nebulizator podobny do mojego, to aktualnie możecie skorzystać bardzo szerokiej oferty wzorów i kształtów w sklepie OrganicAromas.com:

Raindrop Nebulizing Diffuser

Moją ulubioną recepturą na mieszankę udrożniającą nos jest ta:

  • 2 krople olejku lawendowego
  • 3 krople olejku z mięty pieprzowej
  • 2 krople olejku eukaliptusowego
  • 1 kropla olejku z drzewa herbacianego

Olejki wkrapiam bezpośrednio do nebulizatora. Żeby nie musieć dozować za każdym razem odpowiedniej ilości kropel, można sobie przygotować większą ilość mieszanki, zachowując powyższe proporce, a potem tylko wkrapiać mniejszą ilość do dyfuzora.

Pamiętajcie, aby w aromaterapii zawsze używać naturalnych olejków eterycznych, a nie syntetycznych kompozycji zapachowych.

Inne kompozycje, z których czasem korzystam przy przeziębieniu to:

  • 4 krople olejku lawendowego
  • 4 krople olejku z mięty pieprzowej
  • 4 krople olejku rozmarynowego
  • 2 krople olejku z drzewa herbacianego

Olejek rozmarynowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a także reguluje ciśnienie krwi, pobudza krążenie, stymuluje pracę serca, czy wzmacnia układ odpornościowy. Łagodzi stres i ból i jest niezwykle pomocny w leczeniu problemów układu oddechowego (więcej tutaj).

Lub taka:

  • 3 krople olejku z mięty pieprzowej
  • po jednej kropli olejków: lawendowego, aukaliptusowego i pomarańczowego.

Kompozycje odświeżające powietrze

Jeśli chodzi o zapachy nadające atmosferę w domu, to do najpopularniejszych należą chyba mieszanki okołoświąteczne, zawierające olejki pomarańczowy, cynamonowy, goździkowy, a także zapachy leśne, takie jak sosna, świerk czy jodła. W lecie często inspirują mnie zapachy lekkie, cytrusowe, a wiosną kompozycje kwiatowe. Niedługo podzielę się moimi ulubionymi mieszankami, które często wykorzystuję w czasie wiosny i Świąt Wielkanocnych.

Bardzo dużo inspiracji na różne mieszanki można znaleźć w internecie. Zachęcam do poszukiwań, może odnajdziecie swój ulubiony blend i podzielicie się nim ze mną? Chętnie się dowiem, jakie są Wasze zapachowe inspiracje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *